Czym jest praca nieliniowa i jak może zrewolucjonizować wydajność pracy?

Czym jest praca nieliniowa i jak może zrewolucjonizować wydajność pracy?

Masowe przyjęcie hybrydowych i zdalnych wzorców pracy, z coraz bardziej elastycznymi godzinami pracy, jest niewątpliwie symptomem powstawania i konsolidacji nowych środowisk, scenariuszy i wzorców pracy. Wraz z nimi pojawiły się nowe pytania, które kwestionują stare założenia dotyczące produktywności i klasycznej normatywności tradycyjnego liniowego modelu pracy. 

W ramach tych pytań odnajdujemy kluczowe kwestie: czy pracownik jest bardziej produktywny w domu, czy w firmie, czy wymiana synergii lub socjalizacja są konieczne w miejscu pracy, czy można je zastąpić wirtualnymi spotkaniami z taką samą produktywnością i wynikami, czy 8-godzinny dzień pracy to jedyna słuszna opcja, czy modele pracy twarzą w twarz i zdalnej mogą współistnieć, itd. Aby odpowiedzieć na wszystkie te pytania, a także w wyniku nowego kontekstu pracy, pojawiła się nowa koncepcja, która może zrewolucjonizować sposób, w jaki rozumiemy dzień roboczy: nielinearny czas pracy.


Jak działa nieliniowy dzień pracy.

Nieliniowy dzień pracy oznacza, że pracownicy dzielą swój dzień pracy na co najmniej dwa bloki, zamiast łączyć się na osiem godzin naraz. Istnieją różne sposoby, aby to zrozumieć: Zespoły mogą ustalać harmonogramy z wyprzedzeniem, aby uwzględnić godziny pracy, gdy konieczne są spotkania, lub pozwolić pracownikom na spontaniczne dopasowanie wszystkich zadań do każdego dnia w miarę jego formowania. W tym modelu pracownicy mają alternatywę do restrukturyzacji swoich dni i mają większą elastyczność i kontrolę nad swoimi rutynami.

Jeszcze nie tak dawno temu był to absolutnie niewyobrażalny scenariusz, ale zmiana paradygmatu rozprzestrzenia się i coraz więcej profesjonalistów szuka i domaga się tego typu pracy, która pozwala im na lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym w dążeniu do większej wydajności pracy.

Praca asynchroniczna dla lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym 
Pracując asynchronicznie, z innymi harmonogramami niż ich koledzy, pracownicy mogą wykonywać zadania w elastycznych i rozproszonych porach w ciągu dnia, aby lepiej zająć się sprawami osobistymi i rodzinnymi. Ten nieliniowy model pracy pomaga zatem profesjonalistom optymalnie pogodzić życie zawodowe i rodzinne, integrując je w sposób przyjazny dla rodziny.

Zaufanie, wolność i wyniki: podstawy tego elastycznego modelu.

Oczywiście ten nowy sposób organizacji pracy nie jest możliwy do zastosowania na każdym stanowisku i aby działał optymalnie, musi opierać się na relacji wzajemnego zaufania między firmą a pracownikiem, w której autonomia, wydajność i wyniki idą w parze.

Celem jest, aby każdy pracownik mógł skonfigurować godziny pracy wokół swojego życia osobistego, a nie odwrotnie. Na przykład, w niektórych przypadkach, dzień pracy może być nawet wydłużony w ciągu dnia, ale z kolejnymi przerwami i przerwami na zajęcia rodzinne i zobowiązania. Albo wręcz przeciwnie — w miarę możliwości skoncentrować się na niezbędnym czasie.  Ostatecznie chodzi o to, aby zapewnić jak największą elastyczność bez uszczerbku dla wyników i produktywności zespołów.

Większa elastyczność dla większej produktywności.

Według niektórych badań, dawanie pracownikom elastyczności przekłada się na wyższą produktywność. Zamiast zwykłego “grzania krzesła” i ośmiu godzin z rzędu, pracownicy mogliby podzielić swoje dni robocze na bloki, które lepiej odpowiadają ich naturalnym rytmom pracy i produktywności. 

“Nie chodzi o, to kiedy i gdzie pracujesz, chodzi o to, żebyś wykonał pracę” –  zgodnie mówią specjaliści. Menedżerowie są odpowiedzialni za wyznaczanie celów i wizji dla pracowników, ale nie mówią im, jak mają się tam dostać. Co więcej, taka metodologia pozwala pracownikom wykonywać swoją pracę wtedy, kiedy są najbardziej kreatywni i produktywni oraz pomaga zapobiegać wypaleniu zawodowemu i stresowi.


Praca nielinearna — trend, który pozostanie?

Oczywiście, praca asynchroniczna stanowi metodę pracy, która nie może być stosowana we wszystkich zawodach, ponieważ wymaga pewnego poziomu autonomii i samozarządzania, który nie jest dostępny we wszystkich sektorach działalności gospodarczej. Jednak w wyniku rozpoczynającej się transformacji krajobrazu pracy, która jest przed nami, nielinearne dni pracy mogą odgrywać coraz większą rolę w niedalekiej przyszłości.

Udostępnij:

More Posts

© All Rights Reserved.