Utrata wartości handlowej pojazdu – jakie są przyczyny i czy warto starać się o odszkodowanie?

Utrata wartości handlowej pojazdu – jakie są przyczyny i czy warto starać się o odszkodowanie?

Samochód

Ogromna liczba kierowców decyduje się na kupno samochodu używanego, a wówczas ocenie poddawane są nie tylko standardowe parametry pojazdu, ale również szczegółowe informacje na temat jego stanu. Utrata wartości handlowej pojazdu to różnica między wartością samochodu przed szkodą i po naprawie. Co warto o niej wiedzieć i czy można odzyskać stracone pieniądze?

Kiedy mówimy o utracie wartości handlowej pojazdu?

Z utratą wartości handlowej pojazdu mamy do czynienia za każdym razem, kiedy samochód bierze udział w stłuczce lub wypadku drogowym. Wówczas, mimo profesjonalnych napraw, jego wartość rynkowa znacząco spada. Jeśli zdecydujemy się na sprzedaż auta, to przyszły nabywca powinien dowiedzieć się od nas o tym, że samochód jest pojazdem powypadkowym Jeśli informacje te zostaną zatajone, i tak wiele z nic może wyjść na jaw. Klienci korzystają na przykład z mierników lakierów, aby zbadać grubość lakieru i sprawdzić, czy w poszczególnych miejscach auto nie było szpachlowane czy ponownie lakierowane.

Czy można uzyskać odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu?

Oczywiście, że tak, ale nie jest to wcale powszechna procedura na świecie. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczyciele działają we własnym interesie i nawet nie informują klientów o tym, że mogą odzyskać część pieniędzy. Tymczasem znajomość prawa sprawia, że można ubiegać się o odzyskanie części kosztów, na jakie naraziła nas kolizja.

Na co warto zwrócić uwagę podczas walki o odszkodowanie?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że odszkodowanie tego rodzaju należy się każdemu kierowcy, którego samochód ucierpiał w kolizji nie więcej niż trzy lata wcześniej. Pojazd nie może być w użytku kierowcy dłużej niż sześć lat, a część metalowa pojazdu w konkretnym wypadku została uszkodzona po raz pierwszy. Wysokość odszkodowania jest zależna od rozmiary szkód i marki pojazdu. Pierwszym etapem działania ubezpieczyciela jest stworzenie wstępnego kosztorysu. Najczęściej w dokumencie tym nie uwzględnia się roboczogodzin mechaników, wyższych cen w niektórych regionach Polski, a z kolei koszt części zamiennych nie bazuje na realnych kosztach oryginalnych elementów, tylko na tanich zamiennikach wątpliwej jakości. 

W jaki sposób walczyć o większe odszkodowanie?

Przede wszystkim należy złożyć wniosek dotyczący odszkodowania do danego towarzystwa ubezpieczeniowego, a następnie liczyć się z tym, że konieczne będzie odwołanie. Warto załączyć do niego notatkę policji z miejsca zdarzenia oraz opinię niezależnego rzeczoznawcy. Dla wielu osób prywatnych tego rodzaju batalie są nie do końca zrozumiałe, a przede wszystkim stresujące. Dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z usług firm dopłacających do odszkodowań. Firmy tego rodzaju biorą na siebie całą odpowiedzialność za egzekwowanie pieniędzy od ubezpieczyciela, a w niektórych sytuacjach również za rozprawy sądowe. Wystarczy przedłożyć całą dokumentację pracownikom firmy, aby w krótkim czasie odzyskać swoje pieniądze, oddając jakiś jej procent którejś z tego rodzaju firm.

Udostępnij:

More Posts

© All Rights Reserved.