Jeśli planujesz założenie własnego biznesu i zastanawiasz się jak się do tego zabrać, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się w nim wszystkiego na temat prowadzenia własnej firmy, w tym również o kosztach jej założenia.
Prowadzenie własnego biznesu to marzenie wielu osób, jednak wymaga to przede wszystkim dobrego pomysłu. W końcu na rynku istnieje wiele firm i będziemy musieli w jakiś sposób wyróżnić się na tle konkurencji, aby móc przyciągnąć klientów do siebie. Własna firma to przede wszystkim możliwość samodzielnego decydowania o losach przedsiębiorstwa, ustalenie własnego grafiku czy osiągania wysokich zarobków. Niemniej jednak wiąże się to również ze stresem, który zwłaszcza w początkowym etapie może być dość duży. W końcu nie mamy pewności, że już od pierwszych dni działalności będziemy mieć klientów.
Jak założyć własny biznes?
Samo założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to kwestia kilkunastu minut, gdyż wystarczy wypełnić formularz CEIDG, co możemy zrobić przez internet. Do tego musimy złożyć odpowiedni formularz do ZUS i ewentualnie zarejestrować się do VATu, jeśli nie korzystamy ze zwolnienia. Niemniej jednak zanim zarejestrujemy firmę powinniśmy przemyśleć aspekty finansowe, marketingowe i inne ważne kwestie, które wpływają na to czy osiągniemy sukces w biznesie. Przygotowanie biznesplanu jest szczególnie ważne kiedy do założenia firmy potrzebujemy większej kwoty. Dzięki temu będziemy w stanie oszacować ile pieniędzy dokładnie potrzebujemy, a także jakie są szanse na sukces. Biznesplan jest również konieczny, jeśli będziemy starać się uzyskać dotacje bądź znaleźć inwestora.
Warto pamiętać, że wcale nie musimy zaczynać od założenia firmy, gdyż możemy legalnie działać jako działalność nierejestrowana. Limit przychodów jakie możemy uzyskać to aktualnie połowa minimalnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W ten sposób możemy pozyskać pierwszych klientów, zdobyć środki na rozwój firmy, a także sprawdzić swój pomysł na biznes. Po przekroczeniu progu dochodowego będziemy musieli zarejestrować firmę w ciągu 7 dni. Termin ten liczony jest od dnia, w którym przekroczymy limit dochodu. To dobre rozwiązanie, gdyż nie musimy odprowadzać zaliczek na podatek, a cały należny podatek rozliczymy w zeznaniu rocznym. To ciekawe rozwiązanie również dla osób pracujących na etacie, gdyż można w ten sposób dorobić do pensji bez konieczności płacenia składek ZUS.
Ile kosztuje założenie własnej firmy?
Wiele osób planujących otwarcie własnej firmy zastanawia się ile tak naprawdę to kosztuje. I nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko tak naprawdę zależy od charakteru danej działalności. Pracując z domowego biura wydamy pieniądze jedynie na wyposażenie takie jak biurko, wygodne krzesło, komputer, telefon czy inne niezbędne akcesoria. Jednak w przypadku restauracji czy hotelu koszt założenia firmy może sięgać nawet kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych. Do tego musimy pamiętać, że samo założenie firmy i jej wyposażenie nie jest jedynym kosztem, gdyż warto mieć zabezpieczenie finansowe na kilka pierwszych miesięcy. Jest to ważne zwłaszcza kiedy wynajmujemy lokal pod działalność. W końcu płacić za wynajem musimy, a nie mamy gwarancji, że od pierwszego dnia będziemy czerpać zyski.
W większości przypadków prowadząc mały jednoosobowy biznes na otwarcie wydamy od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a kwotę tą możemy odłożyć wcześniej bądź wziąć kredyt. W niektórych przypadkach koszt ten może być nieco wyższy, jeśli np. musimy wyposażyć lokal. W tym wypadku na otwarcie firmy możemy wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak jest to kwota, którą możemy pozyskać z dotacji czy kredytu. Jak zatem widać założenie firmy wcale nie jest takie drogie, a jeśli mamy dobry pomysł nie powinniśmy zwlekać, gdyż ktoś może nas uprzedzić. Warto również mieć środki, które starczą nam na utrzymanie siebie i firmy przez minimum pół roku, w razie gdybyśmy nie uzyskiwali dochodu w początkowym etapie rozwoju.